montaż wideo

JAK ZMONTOWAĆ SWÓJ PIERWSZY TELEDYSK?

Większość komputerów i urządzeń cyfrowych powinna mieć możliwość edycji materiału filmowego. W dzisiejszych czasach stosunkowo niedrogie lub darmowe oprogramowanie może wykonać przyzwoitą pracę przy edycji wideo.

Podstawowym oprogramowaniem wideo dla użytkowników Apple jest iMovie. Dla użytkowników komputerów PC, Davinci Resolve jest dobrym programem do rozpoczęcia pracy nad montażem wideo. 

Możesz uatrakcyjnić swój teledysk, dodając gotowy materiał filmowy, jednak bądź świadomy o prawie autorskim. Wykorzystywanie nagrań bez wyraźnej zgody właścicieli praw autorskich jest nielegalne.

Istnieją jednak źródła materiałów, z których można legalnie korzystać. Materiał filmowy bez tantiem to materiał, który można ponownie wykorzystać w dowolnym miejscu, bez pytania o pozwolenie lub płacenia właścicielowi praw autorskich opłaty za każdym razem, gdy go użyjesz.

Pomyśl o dodaniu efektów dźwiękowych: dramatyczny teledysk może zostać wzbogacony o dodatkowe efekty dźwiękowe. Jeśli Twój film zaczyna się, gdy ktoś idzie ulicą, możesz dodać do intro odgłos kroków lub hałas otoczenia.

Unikaj nadmiernych efektów specjalnych: dobry teledysk nie pokazuje, ile efektów możesz opanować Ty lub Twój montażysta. Zwykle lepiej jest użyć kilku efektów w całym klipie, aby uzyskać określony efekt, zamiast używać jak największej liczby efektów bez konkretnego celu.

Rozsądne użycie efektów może wyróżnić Twój teledysk. Wiele z tego będzie zależeć od możliwości używanego oprogramowania do edycji wideo i mocy obliczeniowej twojego komputera. Pamiętaj, że profesjonalni montażyści w BLAZE VIDEO poświęcili tysiące godzin na edukację i  rozwijanie swojego warsztatu, dlatego montaż może zająć Ci wiele godzin zanim będziesz zadowolony. Czasami wykonujemy też montaż video z materiału dostarczonego przez klienta. Możesz samodzielnie nagrać swój materiał i przekazać nam go do montażu. 

Edycja wideo zajmuje dużo miejsca na dysku twardym, więc utrzymuj dysk twardy w czystości i pozbądź się materiału, którego nie używasz (ale uważaj, aby nie usunąć materiału, którego używasz!). Zainwestowanie w szybki, zewnętrzny dysk twardy do przechowywania materiału wideo to dobry pomysł. Nawet nagranie z iPhone Pro w jakości ProRes generuje 10Gb na jedną minutę materiału filmowego. 

Format wyjściowy będzie zależał od miejsca docelowego (miejsca, w którym opublikujesz wideo). Wysoce skompresowane formaty najlepiej nadają się do przesyłania strumieniowego przez Internet (najpopularniejsze są Quicktime i MP4)

Sztuka tworzenia filmów nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Współpracowaliśmy z wieloma artystami, którzy po własnych nieudanych próbach zgłaszali się do nas by od początku wykonać profesjonalny teledysk. Mimo wszystko warto spróbować i doświadczyć na własnej skórze produkcji teledysku. Jeśli jednak zależy Ci na klipie wysokiej jakości, nie masz do tego głowy, czasu ani chęci w BLAZE VIDEO zrealizujemy profesjonalny teledysk, który pomoże Ci w wypromowaniu Twojej twórczości. 

KONTAKT

CHCESZ Z NAMI WSPÓŁPRACOWAĆ?

Zadzwoń lub napisz przez formularz do biuro@blazesound.pl

JACEK DZIEMIDOWICZ

+48 509 943 790

Podobne wpisy