Zepehof

proces produkcji filmów

Produkcja filmowa to proces. Składa się z trzech głównych etapów:

– Przygotowanie produkcji

– Realizacja nagrań

– Postprodukcja czyli najogólnej rzecz biorąc montaż filmu.

Development (rozwój projektu)

Pierwszy etap w procesie tworzenia filmu stanowi development. Wówczas dokonywane są kierunkowe przemiany, na skutek których projekt realizacyjny przechodzi od formy prostej, do formy bardziej złożonej. Jest to okres poprzedzający preprodukcję, który uwzględnia: umowę na przygotowanie produkcji, koszt prac, rozwój projektu (harmonogram prac, produkcja pilota), zarys scenariusza. Development może trwać od kilku godzin nawet do kilku lat, a działania podejmowane w ramach jego realizacji sprzyjają rozwojowi projektu – jakim jest film. Specyfika i czas trwania „burzy mózgów” zależy od wizji zleceniodawcy. Najważniejszy jest dla nas kontakt z klientem i właściwy brief, aby zrozumieć koncepcje i kreatywnie zrealizować pomysł, który następnie zostanie przeniesiony na scenariusz. Zamknięcie pierwszego etapu następuje w momencie:

  1. całkowitego poznania oczekiwań klienta,
  2. zaakceptowania naszej propozycji realizacji i wyceny produkcji,
  3. podpisania umowy określającej warunki wykonywania prac.

Od tego momentu możemy przejść do etapu realizacji filmu.

Preproduction (preprodukcja, okres przygotowawczy)

Preprodukcja to proces planowania i starannego przygotowania poszczególnych elementów potrzebnych do stworzenia filmu. Stanowi okres podczas, którego następuje doprecyzowanie projektu i planu każdego z etapów produkcji. Zapadają wówczas decyzje na temat podejmowanych czynności (przekształcanie materiału literackiego, jak scenopis, storyboard).

Pierwszy element stanowi scenariusz – a w nim charakterystyka postaci, treść dialogów, szkic fabuły, opis akcji i scenografii, ewentualne notatki, didaskalia, uwagi, na podstawie których budujemy komunikację werbalną i niewerbalną przekazu. Oczywiście wiele produkcji opiera się wyłącznie na zarysie fabularnym bez wynotowanych szczegółów, jednak na potrzeby klienta, jesteśmy w stanie je zapewnić. Na podstawie scenariusza opracowujemy scenopis, czyli techniczny plan realizacji filmu.

W tym samym czasie zajmujemy się dokumentacja. Szukamy miejsca, które idealnie wkomponuje się w nasz pomysł. Po znalezieniu lokalizacji „zwiedzamy” ją, aby po dotarciu na plan móc sprawnie przeprowadzić nagrania. W razie potrzeby decydujemy się na organizację castingu, aby dobrać odpowiednich do koncepcji aktorów.

Preprodukcja filmowa uwzględnia wszystkie czynności, które poprzedzają okres zdjęciowy. Jest to istotny etap w przedsięwzięciu filmowym – nie bez powodu w branży filmowej zwykło się mówić, że „film jest już właściwie gotowy, trzeba go jeszcze tylko nakręcić”.

Production– principal photography (okres zdjęciowy)

Czas produkcji, zwykle nazywany okresem zdjęciowym, uważany jest za najciekawszy etap tworzenia filmu, teledysku, spotu reklamowego czy klipu. Podczas kręcenia, angażuje się największa ilość osób: operatorzy kamery, obrazu, dźwięku i światła, reżyser, aktorzy, statyści, charakteryzatorzy, a także inni specjaliści. Nad przebiegiem pracy czuwa producent filmu i producent wykonawczy. 

Liczebność ekipy realizatorskiej zależna jest od budżetu, koncepcji i możliwości czasowych. Nasi operatorzy kamer, obrazu, dźwięku i światła pracują w taki sposób, by w kadrach było widać coś więcej niż obraz. Uwieczniamy akcje, relacje, wyłapujemy emocje, tak by filmy poruszały, inspirowały i były ciekawe w odbiorze. 

Na tym etapie realizowane są wszystkie założenia powstałe w czasie preprodukcji. Dbamy o to by spełnić wszystkie warunki. Trzymamy się harmonogramu i ustalonego budżetu. Grupa realizatorów, miejsce planu zdjęciowego, a także sposób kręcenia filmu zawsze jest zgodny z wcześniejszymi ustaleniami z klientem.

Po zakończeniu okresu zdjęciowego otrzymany, surowy, materiał filmowy trafia do ostatniego etapu, jakim jest postprodukcja.

Postproduction (postprodukcja, finalne opracowanie filmu )

Po skończonych zdjęciach, jeszcze przed przekazaniem filmu klientowi, nasz surowy owoc pracy – materiał filmowy – trafia na stół operacyjny. 

Tam dopieszczamy każdy szczegół i dodajemy mu smaczku. Wówczas nasi specjaliści dokonują obróbki: przycięć, ulepszeń, stosują efekty wizualne i dźwiękowe. Materiały zostają poddawane korekcji kolorów itp. Na ogólny odbiór filmu wpływają m. in. cięcia: jump, cut, long take, continuity, reverse shot. 

Dodatkowo wykorzystujemy unikany montaż, aby sprawić by film stał się bardziej dynamiczny lub spokojniejszy i zwrócił uwagę odbiorcy na szczegóły. Tym sposobem treść filmu staje się klarowna. Po wielu godzinach pracy poświęconej na przeglądaniu, usuwaniu, analizie, montażu filmu, korekcie lub usuwaniu zakłócających dźwięków, film trafia do akceptacji. Zależy nam na 100% satysfakcji klienta, dlatego w razie uwag nanosimy poprawki. 

Finalne opracowanie filmu przekazujemy w formacie gotowym do emisji.

Podobne wpisy