jak nakręcić teledysk

PRODUKCJA TELEDYSKU. JAK STWORZYĆ SWÓJ PIERWSZY TELEDYSK?

Rozważasz nagranie teledysku do swojej muzyki? Możesz zrobić to sam lub skorzystać z usług profesjonalnej ekipy filmowej w BLAZE VIDEO.

Działamy na terenie Warszawy, Białegostoku a także całej Polski.

Jeśli jednak chcesz spróbować zrobić to samodzielnie warto przeczytać nasz poradnik jak się za to zabrać.

Teledysk to inaczej music video (musicvid, coraz częściej – klip) będące częścią utworu, zobrazowaniem ukrytej w piosence treści. Ma na celu przyciągnąć uwagę słuchacza, który w dzisiejszych czasach preferuje formy audiowizualne, czyli dźwięk połączony z obrazem. 

Możemy domniemywać, że apetyt na obraz zapoczątkowały MTV (Music Television) oraz podobne stacje telewizyjne, które promowały rynek muzyczny. Pierwszy wideoklip wyemitowany przez MTV był obrazem do piosenki „Video Killed the Radio Star” w wykonaniu The Buggles.

Tekst pojawiający się przy utworach muzycznych, to nic innego, jak „Lyric video”. Skąd się wzięło? Przyczynili się do tego fani. Posługując się YouTube-m umieszczali teksty piosenek na zdjęciach, slajdach, aż do pojawienia się ruchomych napisów, które dzisiaj są najpowszechniejszą formą promocji muzycznych nowości, poprzedzającą teledysk.

Po co teledysk? 

Teledysk to jedno z efektywnych narzędzi marketingu muzycznego – może pomóc w promocji zespołu za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych, takich jak YouTube, Facebook i nie tylko. Wcale nie musi kosztować fortuny, jednak ważne, żeby mieć fajny pomysł, zgrany zespół i dobrze określony budżet.

Niektóre firmy produkcyjne zbierają fortunę nawet za najprostsze filmy promocyjne – tu widać, że potęga obrazu ma znaczenie.

Zanim zaczniesz produkować swój teledysk, ważne jest, aby zaplanować i wziąć pod uwagę kilka kluczowych rzeczy. 

Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze piosenki:

  • Pomyśl o przyszłości lub wykorzystaj ponownie starą piosenkę. Nakręcenie, zmontowanie i wyprodukowanie teledysku zajmie znacznie więcej czasu niż myślisz. Jeżeli chcesz, żeby video promowało Twój „nowy” singiel możesz nie zdążyć. Daj sobie czas. Zastanów się nad wyborem utworu, który odniósł sukces w przeszłości lub użyj singla, który ma zostać wydany w przyszłości.
  • Nie myśl tylko w kategoriach „singla”. W dzisiejszych czasach transmisji strumieniowej w Internecie, każdy utwór może być singlem. Dlatego możesz wybrać utwór z albumu, na który w przeszłości miałeś świetny pomysł na teledysk, nawet jeśli ten utwór nie był pierwotnie planowany jako singiel. Dodatkowo w ten sposób nakierujesz słuchaczy na powrót do albumu.
  • Upewnij się, że Twoja piosenka naprawdę inspiruje zespół. Nie spodoba ci się każda piosenka, którą ty i twój zespół tworzycie lub gracie. Teledyski powinny być autentycznym wyrazem twórców utworu. Nawet najlepsi filmowcy mają problem ze stworzeniem dobrego filmu, jeśli zespół nie czuje inspiracji tekstem i dźwiękiem wybranej przez siebie piosenki.
  • Jeśli utwór nie należy do Ciebie, rozważ koszty praw autorskich. Nie zakładaj, że utwór, który nie jest twój, można wykorzystać w swoim teledysku. Jeśli jednak twój budżet pozwala twojemu zespołowi na wyprodukowanie wideo do piosenki kogoś innego, która nie ma jeszcze wideo ani singla, przygotuj dokumenty, aby postępować zgodnie z prawem.

Co potrzeba do nagrania teledysku?

Niezależnie od tego, jak skomplikowane (lub proste) są Twoje zdjęcia, będziesz potrzebować zespołu. Potrzebni będą:

  • operator kamery: 1 lub więcej osób
  • oświetleniowiec: osoba oświetlająca wszystkie ujęcia w pomieszczeniach: 1 osoba
  • aktorzy: liczba osób różni się w zależności od rodzaju filmu, który chcesz stworzyć
  • reżyser: 1 osoba, którą wszyscy wyraźnie uznają za „odpowiedzialną” i pokieruje całym planem zdjęciowym 
  • członkowie zespołu: to powinno być oczywiste, ale upewnij się, że wszyscy Twoi członkowie są na pokładzie i są w stanie zobowiązać się do zaplanowanych dni zdjęciowych
  • Budując swój zespół, rozważ jego indywidualne potrzeby. Jeśli kręcisz w czasie posiłków, zapewnij jedzenie lub przynajmniej przypomnij członkom załogi, aby przynieśli jedzenie i zarezerwuj czas na jedzenie. Jeśli kręcisz cały dzień lub kilka godzin, zachęcaj załogę do robienia przerw. Nie zapominajmy o człowieczeństwie.

Najlepszym pomysłem jest ekipa filmowa, który zapewni własny sprzęt. Jeśli musisz samodzielnie zdobyć sprzęt, uzyskasz tylko to na co pozwala Twój budżet. Mimo że ceny spadły w ostatnich latach, zakup aparatu, świateł i sprzętu nadal przyniesie ci małą fortunę. 

Planuj, planuj, planuj

Zmarnowany czas może kosztować więcej pieniędzy (jeśli wynajmujesz sprzęt na godziny / dzień) lub kwaśne relacje (gdy z pomocą przychodzą znajomi). Sukcesem ekipy filmowej jest organizacja czasu pracy. Poświęć więc kilka godzin, aby przemyśleć, jak teledysk zostanie nagrany.

Zwykle do teledysku buduje się storyboardy – dla każdego ujęcia. Dzięki temu niczego nie przegapisz i będziesz mógł opisać swojej załodze, czego potrzebujesz. Naszkicuj każdą scenę w ramce i ją opisz. 

Po ukończeniu storyboardu zrób listę sprzętu i kadrów potrzebnych do każdego ujęcia. Podziel się gotowym storyboardem z całą załogą i omów każde ujęcie z odpowiednimi zespołami. Najlepiej byłoby również utworzyć harmonogram określający, kto jest potrzebny, kiedy i gdzie.

Co najważniejsze, upewnij się, że Twój kamerzysta i ekipa wiedzą, jakie są Twoje oczekiwania względem każdej sceny. Jeśli jesteś członkiem zespołu, prawdopodobnie sam jesteś na scenie. Osoby, które faktycznie kręcą film, będą mogły zobaczyć, czego Ty nie możesz i zasugerować odpowiednie działanie.

Jeśli w roli reżysera wideo jest ktoś inny niż Ty, będziesz musiał najpierw poinformować go/ją o scenorysie (etap przygotowania produkcji). Reżyser może wtedy obsługiwać spotkania z załogami, planowanie itp.

W dniu kręcenia skup się i trzymaj się planu.

Zachowaj staranną rejestrację wykonanych zdjęć na potrzeby edycji. Zawsze miej dużo czasu na nagrywanie. Mimo że gotowa scena może trwać tylko 10 sekund, jej ustawienie i nagranie może zająć kilka godzin. Biorąc to pod uwagę, nie przejmuj się tak bardzo wykonaniem „idealnej” sesji, jedna scena może trwać sześć godzin, a na ukończenie pozostałych kilkunastu masz tylko cztery godziny. Rozplanuj czas!

Idealnie byłoby, gdybyś miał kilka dobrych ujęć dla każdej sceny. Nigdy nie ma „zbyt dużo” materiału filmowego, ponowne nagranie może uchwycić coś, czego nie zauważyłeś za pierwszym razem. Chociaż odejście od scenorysu często nie jest dobrym pomysłem, są dodatkowe rzeczy, które ekipa może zrobić, aby zapewnić miły akcent do dostępnego materiału filmowego.

Na przykład, jeśli masz więcej niż jedną kamerę, poproś „bezczynnego” operatora, aby kontynuował filmowanie pod innym kątem (poza zasięgiem kamery głównej) lub pomiędzy scenami. Ta technika często zapewnia złoty materiał filmowy, o którym nie zdawałeś sobie sprawy, że możesz go wykorzystać. Dodatkowo, niektóre z najlepszych ujęć mogą być szczerymi momentami na planie.

nagrywanie gry na żywo

Filmowanie zespołu grającego na żywo to sposób na zrobienie świetnego materiału do swojego teledysku. Rejestrowanie zespołu na koncercie oznacza, że będziesz w stanie uchwycić energię na żywo i interakcję z publicznością.

Jeśli jednak planujesz nakręcić cały film z materiałem na żywo, będziesz potrzebować profesjonalistów z doświadczeniem w filmowaniu na żywo, ponieważ może to być niezwykle trudne. Sytuacji nie da się odtworzyć, złap chwilę.

Znacznie lepszym rozwiązaniem dla kogoś, kto tworzy swój pierwszy teledysk, byłoby przechwycenie materiału na żywo i zmieszanie go z innym materiałem (montaż z ujęciami specjalnie nagrywanymi pod teledysk).

Oto kilka wyjątkowych wyzwań, które należy wziąć pod uwagę podczas nagrywania na żywo:

  • zespół odtworzy utwór tylko raz, więc masz tylko jedną szansę na nagranie odpowiedniego materiału
  • wersja na żywo może znacznie różnić się od wersji nagranej, więc synchronizacja materiału filmowego ze ścieżką audio może być problematyczna
  • ruchy zespołu, a zwłaszcza publiczności, nie będą choreografowane. W związku z tym Ty i reżyser nie możecie oczekiwać, że publiczność spełni wasze oczekiwania. Z drugiej strony te reakcje są autentyczne, a jeśli uchwycisz autentyczną reakcję, która jest pozytywna, masz świetne nagranie
  • oświetlenie i efekty mogą wyglądać świetnie dla publiczności, ale mogą nie wyglądać świetnie w aparacie
  • Twoje filmowanie może zakłócić występ zespołu. Upewnij się, że członkowie zespołu są na pokładzie i że sala jest wystarczająco duża, aby było jak najmniej zakłóceń spowodowanych filmowaniem
  • jedną z technik gwarantujących synchronizację materiału filmowego na żywo z wideo jest „upozorowanie” występu na żywo. Poproś zespół, aby zagrał do utworu przed publicznością złożoną z wybranych przyjaciół lub fanów. Robiąc nagrania „na żywo” w ten sposób, możesz kontrolować oświetlenie i ruchy ludzi oraz odtwarzać utwór tyle razy, ile potrzebujesz.

Mimo, że ujęcia mogą wyglądać efektownie, to ile teledysków widzieliście na YouTube, na których zespół gra w klubie z migającymi światłami, podczas gdy publiczność skacze w górę i w dół? Ten styl teledysków jest często używany i nie jest to szczególnie twórczy pomysł.

Spróbuj myśleć inaczej, ale uważaj, bo próba stworzenia hollywoodzkiego przeboju przy skromnym budżecie będzie wyglądać okropnie. Duża dawka oryginalności pozwoli Twojemu filmowi dotrzeć do tysięcy osób, niezależnie od budżetu.

Z drugiej strony, nie przesadzaj. Prosty pomysł, dobrze wykonany, jest zawsze skuteczniejszy niż pomysł złożony, źle wykonany.

Zaufaj ekspertom, poradź się osób, zdaj się na intuicję.

W BLAZE VIDEO dokładnie planujemy każdy etap nagrań tak by finalny efekt spełniał oczekiwania artystów. Jeśli doszedłeś do wniosku, że samodzielne nagranie własnego teledysku to zbyt przerażające wyzwanie po prostu odezwij się do nas, a wraz z naszą ekipą filmową pomożemy Ci w jego realizacji. 

KONTAKT

CHCESZ Z NAMI WSPÓŁPRACOWAĆ?

Zadzwoń lub napisz przez formularz do biuro@blazesound.pl

JACEK DZIEMIDOWICZ

+48 509 943 790

Podobne wpisy