operator kamery

KIM JEST OPERATOR KAMERY? CO ROBI?

Operator kamery (inaczej nazywany operatorem filmu, operatorem zdjęć, reżyserem obrazu, błędnie i potocznie – kamerzysta) jest osobą odpowiedzialną za realizowanie zdjęć na planie, które następnie posłużą, jako materiał do filmu. Osoba odpowiedzialna za to stanowisko, przede wszystkim, ściśle współpracuje z reżyserem, oświetleniowcem oraz scenografem. Pełni rolę lidera zespołu fotograficzno-operatorskiego, pomaga wszystkim zachować spójność i nakierowuje całą ekipą operatorską 

Czym się zajmuje operator kamery – co robi?

Główne zadanie operatora kamery to obsługa kamery i kompozycja kadru filmowego. Odpowiada za realizację zdjęć według wytycznych reżysera. 

Zwykle o operatorach kamery nie jest głośno, traktuje się ich przeważnie, jako rzemieślników. Jednak w historii kina są i tacy – wyjątkowi – gdy zdjęcia operatora filmowego są tak charakterystyczne, że widz rozpoznaje po nich ich autora. Często zdjęcia same w sobie wyglądają, jak specjalnie uchwycony kadr na sesji zdjęciowej, stanowią same w sobie obraz z świetną kompozycją. Do takich operatorów zalicza się Artura Reinharta czy Stefana Czapsky’ego.  

Dodatkowo operator kamery ma wpływ na lokalizację zdjęć, poprzedzając dzień realizacji dokonuje oglądy miejsca, zapoznaje się ze scenografią oraz wizją reżyserską.

Sprawdź nasze produkcje w sekcji PORTFOLIO

KONTAKT

CHCESZ Z NAMI WSPÓŁPRACOWAĆ?

Zadzwoń lub napisz przez formularz do biuro@blazesound.pl

JACEK DZIEMIDOWICZ

+48 509 943 790

Podobne wpisy